Amper Market realizoval v roce 2017 rekordní obchody. Stal se jedním z největších obchodníků s elektřinou v ČR

Společnost Amper Market zaznamenala za rok 2017 rekordní objem obchodů s elektřinou a stala se jedním z největších obchodníků s touto komoditou v České republice. Úspěšně se rozjíždí i obchod s plynem, který začala firma svým zákazníkům dodávat loni.

V rámci obchodů s fyzickou komoditou se zákazníky a decentrálními výrobci Amper Market v roce 2017 zobchodoval 2,8 terawatthodin (TWh) energií. Z toho prodej elektřiny činil 1,9 TWh, nákup elektřiny 0,6 TWh a prodej plynu 0,3 TWh.

Na velkoobchodních trzích, tj. zejména na burzách v Lipsku a v Praze realizoval Amper Market obchody s finančními futures na elektřinu za cca 2,1 mld. Kč, což představovalo 2,5 TWh elektřiny. U zemního plynu šlo o 1,2 TWh finančních futures, celkem tedy o 3,7 TWh obchodů s finančními futures na obě komodity (což nezahrnuje spotové obchody s oběma komoditami).

Amper Market se tak stal prvořadým hráčem na maloobchodním i velkoobchodním trhu s energiemi v České republice. Pro srovnání: obchody Amper Market s fyzickou komoditou i budoucími kontrakty s finančním vypořádáním představují v součtu 6,5 TWh, tj. zhruba 10-15 % objemu českých obchodů na pražské komoditní burze PXE a převyšují objem celého obchodování naší druhé největší energetické burzy, kladenské ČMKBK.

„Sázíme na transparentní, férový přístup k zákazníkům. Velkoodběratelům nabízíme produkty ve vazbě na burzu a veřejně dostupné živé ceny, pro maloodběratele máme přehledné ceníky bez různých „pastí“, jsem rád, že tento přístup se nám vyplácí,“ říká předseda představenstva společnosti Amper Market Jan Palaščák.

Amper Market byl původní zakladatelskou firmou skupiny Amper Holding, která dnes nabízí služby zákazníkům prostřednictvím specializovaných „dcer“, kde např. kromě ESCO společnosti Amper Savings naleznete i profesionální meteorologickou firmu Amper Meteo. Holding funguje jako ucelený koncept nabídky služeb pro decentralizovanou energetiku, který se stal vzorem pro konkurenci. Amper Holding také jako první v České republice spustil koncept „virtuální elektrárny“ a zahájil realizaci směrnice EU o energetické účinnosti zavazující dodavatele energií k úsporám.

Obrat holdingu narostl v roce 2017 na více než 3 mld. Kč, v roce 2018 se čeká růst na cca 4 miliardy korun. Z větších dodavatelů elektřiny nad 30 000 odběrných zaznamenal Amper Market v roce 2017 nejrychlejší nárůst odběratelů, téměř o čtvrtinu za prvních 9 měsíců 2017. K novinkám loňského roku patřilo také obchodování se zemním plynem, u kterého je letos očekáván nárůst dodávek koncovým zákazníkům na více než 300 GWh. K zákazníkům Amper Market patří v roce 2017 například Hlavní město Praha nebo statutární město Brno. Někoho možná překvapí, že Amper Market dodává zelenou energii i na Pražský hrad…